Divadlo v kině


NT Live (National Theatre Live)

Po několika úspěšných sezonách stále pokračuje projekt NT Live (National Theatre Live) – přímé přenosy vybraných divadelních představení z londýnského Národního divadla a spřátelených scén.

"Přímé přenosy NT Live jsou rozhodně velikým experimentem, ale je nám jasné, že někdo to zkusit musí...a pokud to má někdo zkusit, musíme to být právě my," řekl Nicholas Hytner, bývalý ředitel Národního divadla v Londýně, když se projekt v roce 2009 začal realizovat.

Celková délka přenosů bývá okolo 3 hodin včetně přestávek. Samotnému divadelnímu představení často předchází úvodní slovo v podání známé zahraniční herecké/tvůrčí osobnosti a krátký dokument, který divákům představí vznik a přípravy dané inscenace. Přenosy her jsou uváděny v originálním anglickém jazyce s anglickými titulky v obraze a českými titulky na podplátně. Představení jsou přenášena živě, opět v High Definition digitální kvalitě, pomocí satelitu nejen z budovy Národního divadla na londýnském South Bank do kulturních zařízení po celé Velké Británii a Evropě. Některá představení jsou díky velkému diváckému zájmu uváděna opakovaně i ze záznamu.

RSC Live (Royal Shakespeare Company Live)

V dubnu 2014 uplynulo 450 let od narození největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara. Jeho nesmrtelná dramata žijí dál v mnoha divadlech, zcela výlučné místo mezi nimi však patří Královské shakespearovské společnosti (Royal Shakespeare Company). Ensemble světové úrovně, který se chlubí více než padesátiletou historií, sídlí přímo v Shakespearově rodišti v anglickém Stratfordu nad Avonou. „Nepřetržitá shakespearovská tradice, kterou je Stratford po staletí prodchnut, je to, co dělá náš soubor jedinečným,“ popisuje umělecký šéf Gregory Doran.

Přímé přenosy her Královské shakespearovské společnosti se poprvé promítaly v kinech v roce 2013. Inscenaci Richarda II. tehdy zhlédlo 60 tisíc diváků. Dnes přenosy her ročně dosahují milionového počtu diváků, který zahrnuje i žáky a studenty na tisícovce anglických škol. Od zimy do podzimu 2015 budou mít diváci možnost zhlédnout pět vrcholných Shakespearových komedií a dramat v klasickém nastudování, které budou zhruba s měsíčním odstupem promítány i ze záznamu.

Trailer NT Live sezona 2015/16

NEWSLETTER: přihlaste se k odběru newsletteru a mějte všechny novinky jako první!

Najděte nás na Facebooku

Trailer NT Live sezona 2014/15

Trailer RSC Live sezona 2014/15