Krásné zítřky


Vítězka Pulitzerovy ceny, americká novinářka Katherine Boo strávila tři roky v indickém Annávádí, kde zaznamenávala životy obyvatel tamních slumů. Z její nekompromisní knihy o bídě a naději, která získala Národní knižní cenu pro literaturu faktu za rok 2012 a vyšla i v češtině, stvořil známý britský dramatik David Hare (Skylight) novou rušnou, překotnou, epickou hru.

David Hare podle knihy Katherine Boo | Krásné zítřky (Behind the Beautiful Forevers)
Režie: Rufus Norris
Hrají: Meera Syal a další
Přibližná délka: 180 min. včetně jedné přestávky

Indie vře globálními ambicemi. Ale za luxusními hotely kolem Bombajského letiště leží provizorní slum, plný lidí s vlastními plány. Zehrunisa a její syn Abdul mají v úmyslu zrecyklovat dost odpadu na to, aby si mohli zaplatit pořádný dům. Nedorostlý dvanáctiletý Sunil chce jíst, dokud nebude tak vysoký jako zloděj Kalu. Aša by ráda vykradla vládní fond proti chudobě, aby se mohla stát „prvotřídní osobou“, zatímco její dcera Mandžu je rozhodnutá stát se první ženou ze slumu s akademickým titulem. Jenže jejich plány jsou křehké. Světová krize ohrožuje i obchodování s odpadky a jiná obyvatelka slumu brzy vyřkne obvinění, které zničí ji samotnou a otřese celou chudinskou čtvrtí.

Režie se chopil nový umělecký ředitel NT Rufus Norris (muzikál London Road, film Rozbitý svět). V hlavní roli se ukáže známá britská herečka indického původu Meery Syal (Sólokapr od Woodyho Allena, komedie Goodness Gracious Me pro BBC, Rafta Rafta pro National Theatre).

English
Pulizter Prize-winner Katherine Boo spent three years in Annawadi recording the lives of its residents. From her uncompromising book, winner of the National Book Award for Non-Fiction 2012, David Hare has fashioned a tumultuous play on an epic scale.

India is surging with global ambition. But beyond the luxury hotels surrounding Mumbai airport lies a makeshift slum, full of people with plans of their own. Zehrunisa and her son Abdul aim to recycle enough rubbish to fund a proper house. Sunil, twelve and stunted, wants to eat until he’s as tall as Kalu the thief. Asha seeks to steal government anti-poverty funds to turn herself into a ‘first-class person’, while her daughter Manju intends to become the slum’s first female graduate.

But their schemes are fragile; global recession threatens the garbage trade, and another slum-dweller is about to make an accusation that will destroy herself and shatter the neighbourhood.

 

Seznam kin

12.3.2015 | 19:45 Praha | Kino Aero web kina
12.3.2015 | 19:45 Brno | Kino Scala
web kina

 

Trailer

Fotogalerie