Kytarový mág David Gilmour oživí Pompeje hity Pink Floyd


Pětačtyřicet let od slavné show, ze které vznikl nezapomenutelný dokumentární film Pink Floyd v Pompejích, se David Gilmour vrací na místo činu. Bývalý skladatel, zpěvák a kytarista legendárních artrockerů odehrál v červenci 2016 v kulisách ruin nejstaršího amfiteátru na světě dva spektakulární koncerty. Ze záznamu vznikl ohromující snímek David Gilmour v Pompejích, v němž zazní skladby z jeho skvělých sólových alb i nesmrtelné pecky z období kralování legendárních Pink Floyd. Epickou audiovizuální show, která byla součástí turné nejnovějšího Gilmourova alba Rattle That Lock, uvedou 13. září 2017 pražské Bio Oko a další kina v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

„Nečekal jsem, že při návratu na tohle místo mě smete tak mohutná vlna emocí,“ říká jedenasedmdesátiletý bard. „Bral jsem to čistě jako lokaci pro koncert, ale přímo tady jsem cítil, že je plné duchů. Z pradávné historie i těch mých osobních, současných,“ pokračuje a vzpomíná přitom na kamaráda a dalšího floydovského mága, již zesnulého klávesistu Richarda Wrighta. Enigmatická skladba skupiny Pink Floyd s názvem Echoes, nesoucí Wrightův úchvatný tvůrčí i muzikantský rukopis, totiž po téměř půl století v Pompejích znovu nezazněla.

„Bylo by to krásné zahrát zde Echoes, ale bez Ricka to nejde. Naše souhra byla tak svébytná a nenapodobitelná,“ líčí Gilmour svůj vztah ke společnému dílu. Fanoušky Pink Floyd však přes palubu nehodil – na dvojkoncertu se blýskly jiné vybroušené klenoty jako The Great Gig In The Sky, Wish You Were Here, One Of These Days nebo Comfortably Numb.

Gilmour a jeho parta
Šlo vůbec o první rockové vystoupení s diváky přímo v aréně, které nejstarší římský amfitéatr loni v létě zažil. Dokument Pink Floyd v Pomejích z roku 1972 byl totiž natočen pouze se členy kapely, kteří zde tehdy hráli bez živého publika. David Gilmour na své současné turné přizval prvotřídní hudebníky, s nimiž dlouhodobě spolupracuje: baskytaristu Guye Pratta, který tehdy vystřídal v Pink Floyd Rogera Waterse, bubeníka Steva DiStanislaoa, klávesistu z Rolling Stones Chucka Leavella nebo dlouholetého spolupracovníka Michaela Jacksona Grega Phillinganese. Scéně vévodí obří oválná obrazovka, na níž se střídají obrázky vytvořené přímo pro jednotlivé skladby a která vystřeluje laserové paprsky do nebeské klenby nad amfiteátrem.

Zlaté ruce, zlato v hrdle, démant v srdci
Gilmourově virtuózní hře na kytaru a procítěnému zpěvu přihlíželo na dvojkoncertu 2600 diváků. Stále svěží architekt hudby patří po právu mezi nejlepší rockové kytaristy všech dob. Jeho sólová alba jsou prodchnuta skvostným melancholickým blues, údernými riffy, baladickými příběhy i medidativními kompozicemi dotýkajícími se astrálních věd. Watersovy epické, společensky angažované, bouřlivé a famózní tvůrčí zpovědi vyvažoval Gilmour v Pink Floyd kongeniálně svým lyrickým vnitřním chvěním, ozvěnami duchovní harmonie i precizní elektronickou orchestrací, což se poté naplno projevilo po Watersově odchodu na posledních studiových albech skupiny a samozřejmě zejména pak právě na Gilmourových sólových projektech, na nichž hojně využívá básnické texty své ženy Polly Samson. Stárnoucí démant David Gilmour znovu zazáří do starověké pompejské noci pod Vesuvem i do přítmí kinosálů a fanoušci kvalitního rocku by u toho rozhodně neměli chybět.


Vaše názory:

Vložit komentář
Nadpis *
Jméno
Text *
 

emoce

jana 14. 9. 2017 17:43

Viděla a slyšela jsem ten dokument včera v Žatci,úžasný zážitek. David Gilmour je fenomenální hudebník -kytarista a i ostatní hudebníci a zpěváci byli super.

Reagovat

gilmour

zdeněk 19. 7. 2017 21:11

to si z nás děláte prdel?

Reagovat

gilmour

zdeněk 19. 7. 2017 21:11

to si z nás děláte prdel?

Reagovat

RE: gilmour

Redakce 15. 8. 2017 11:46

Dobrý den, zde tedy podrobnější popis, jak a kde na těchto webových stránkách www.vicnezfilm.cz najdete seznam více jak 70 kin, která uvedou koncertní film D. Gilmour v Pompejích: 1) klikněte na prolink "Koncerty" v horní liště hlavní nabídky webových stránek. Poté klikněte na prolink "Program sezony" (na levé straně web. stránek) - rozbalí se nabídka všech chystaných koncertů, které budou uvedeny v kinech. Vy kliknete na koncert "David Gilmour v Pompejích", načež se rozbalí veškeré informace o projekci. Seznam kin naleznete když scrolujete dolů na konec otevřené stránky. 2) nebo jen jednoduše zkopírujte prolink uvedený v předchozí odpovědi a otevřete ho ve webovém vyhlédávači (http://www.vicnezfilm.cz/david-gilmour-v-pompejich-p460.html). Přesměruje Vás přímo na seznam kin. Pokud se Vám i přesto nepodaří seznam kin na webových stránkách dohledat, tak nás prosím kontaktujte na telefonním čísle +420 224 947 566. Rádi Vám vysvětlíme, jak se na webových stránkách správně zorientovat.

Reagovat

P.F.

Mirek Čepek 22. 6. 2017 17:52

Připojuji se k panu Šteflovi. Dozvíme se, nebo je někde k nalezení ten seznam kin, nebo ne? Díky

Reagovat

RE: P.F.

Redakce 13. 7. 2017 15:07

Dobrý den, seznam kin je průbežně aktualizován na těchto webových stránkách v sekci "Koncerty" (http://www.vicnezfilm.cz/program-sezony-p220.html).

Reagovat

Dotaz

Jan Štefl 20. 6. 2017 15:42

Dobrý den, kde najdu seznam kin, kde se budou promítat Hity Pink Floyd ? Děkuji

Reagovat