Přes tisíc diváků sledovalo Rusalku pod hvězdami na náměstí Republiky


redakce / PR / foto: Dita Havránková / 9. 2. 2014

Zda a o kolik Rusalka v kinosálech překonala divácký rekord přenosu Carmen, bude známo již brzy. Pro všechny diváky s příjmením Dvořák bylo v kinech přichystané překvapení. V průměru se v každém z 28 kin přihlásili tři jmenovci skladatele Rusalky a získali mimořádnou odměnu, dvojici vstupenek na některý z příštích přenosů z Met této sezony dle vlastního výběru.

Přímý přenos Rusalky z Metropolitní opery si kromě operních fanoušků v kinech přišla 8. února poslechnout i dobrá tisícovka diváků před velké plátno na pražské náměstí Republiky. Další stovky kolemjdoucích se zastavovaly alespoň na chvíli a zvědavě se otáčeli i pasažéři projíždějících tramvají a autobusů.

Lidé se na náměstí scházeli už od šesté hodiny a před tři čtvrtě na sedm lemovala plátno masa diváků, seřazených do vzorného půlkruhu. Mnozí se dostavili i s kusem nábytku k sezení. Dav zcela zaplnil prostranství před obchodním domem Palladium, rozléval se daleko za promítací věž a sotva nechal volnou průjezdovou cestu pro tramvaje. Renée Fleming sklidila potlesk za fantasticky odzpívanou árii Měsíčku na nebi hlubokém, zatímco skutečný měsíc prosvítal mlhavým oblakem přímo nad plátnem. Větší část diváků vydržela ve stoje sledovat obě dějství i rozhovory v přestávkách. V přestávce po druhém dějství vysvětlil představitel Prince, polský tenor Piotr Beczala, že čeština a polština jsou si velmi blízké: v žertovné nadsázce prý čeština Polákům zní, jako když se bezzubé dítě snaží mluvit polsky. „Byl to nádherný zážitek, děkuju všem, kdo tady projekci uspořádali,“ podělila se o své dojmy jedna z divaček po skončení venkovního přenosu ve 22 hodin, tedy těsně před prvními tóny závěrečného dějství.

Podívejte se na fotoreportáž Dity Havránkové z unikátního přenosu z Met pod širým nebem.

Další články k opeře Rusalka si můžete přečíst zde:

Konečně Rusalka jako z pohádky: glosa Věry Drápelové pro MF Dnes

Rusalka, jak ji mají Američané (a my) rádi: recenze Rusalky podle Lidových novin

Reneé Fleming - Rusalka z New Yorku - rozhovor z Lidových novin

Antonín Dvořák: RUSALKA - základní informace před přenosem

Rusalko naše milá, máme tě rádi


Byli jste se také podívat na přenos Rusalky na náměstí Republiky?

Vložit komentář
Nadpis *
Jméno
Text *
 

Rusalka

Ptackova 13. 2. 2014 13:38

Byla.

Reagovat