Vlna jménem Hokusai. Revoluční dokument ukáže nejslavnějšího japonského umělce pod lupou


Redakce / PR / 1. 11. 2017

Jeho obraz modré vlny se stal ikonou, a to doslova. Kacušika Hokusai je nejslavnější japonský malíř a současně jediný umělec, který má vlastní emoji. Britské muzeum mu na jaře připravilo obsáhlou výstavu, která byla brzy po zahájení kompletně vyprodána. Film Hokusai z Britského muzea je tak jedinečnou příležitostí pro české diváky, jak se přiblížit nejslavnějším klenotům japonského mistra, které vznikly v posledních 30 letech jeho života. Fascinující výstava je zachycena za pomoci nejmodernější videotechnologie a předvádí tvorbu „Leonarda Východu“, který inspiroval celou generaci evropských impresionistů včetně Moneta a Van Gogha i moderní komiksovou tvorbu, do nejjemnějších detailů. Jednorázově promítne tento revoluční dokument Bio Oko v Praze, kino Art v Ostravě nebo kino Junior v Jablonci nad Nisou a další česká kina.

 

Film Hokusai z Britského muzea vznikal v USA, Japonsku a hlavně ve výstavních prostorách slavného The British Museum v Londýně. Filmové diváky v něm provází historik umění Andrew Graham-Dixon, kurátor výstavy Tim Clark a další špičkoví historici umění. Součástí filmu jsou rozhovory s věhlasným japonským umělcem Yukim Ideguchim nebo pop artovou ikonou Davidem Hockneym, který vliv Hokusaie na moderní umění přirovnává k významu Picassa pro současnost.

Film představuje neúnavného génia, který vynalézal stále nové formy obrazů, od těch, které daly základ impresionismu a art nouveau, přes figury a grafiky, až po pozdní malby přímo rembrandtovské hloubky,“ líčí nadšeně britský list The Guardian.

Nejslavnějším dílem Kacušiky Hokusaie (1760-1849) je bez pochyby Velká vlna u pobřeží Kanagawy ze série 36 pohledů na horu Fudži. Začal na ní pracovat až ve svých 70 letech a dodnes je nejproslulejším japonským dílem, navíc s vlastní emoji. Právě toto pozdní období jeho tvorby, kdy vznikly nejznámější dřevoryty zachycující horu Fudži zasvěcenou japonským buddhistům, je jádrem pozornosti celého dokumentu.

Inspirátor anime

Japonský mistr zachycoval každodenní, venkovský život v Japonsku, zápasy sumó, kurtizány i umělce. Jeho nadčasové grafiky a dřevoryty oslavují lidství („obrazy z prchavého světa“), ale i všemocné přírodní živly a spiritualitu. „Nic viditelného ani neviditelného není jeho umění cizí,“ píše Guardian. Hokusai je mimo jiné také otcem manga komiksu využívaném v anime.

Kromě obrazů, jež jsou součástí výstavy, film vypráví o Hokusaiově kontroverzním životě v nejvýznamnější japonské metropoli období Edo, dnešním Tokiu. Hokusai byl excentrický a pracovitý umělec, který vyprodukoval na 30 tisíc uměleckých děl. Za svůj život si třicetkrát změnil jméno, 93krát se stěhoval a jednou ho zasáhl blesk. Přežil obě své manželky i děti a v době, kdy tvořil svá klíčová díla, měl sotva co jíst. Na smrtelné posteli Hokusai, známý svým perfekcionismem, prý prohlásil: „Kdyby mi jen nebesa dala dalších pět let, teprve tehdy bych se mohl stát pravým malířem.“

Trailer

 

Režie: Patricia Wheatley, James Norton | Velká Británie | 2017 | 90 min

Anglicky s českými titulky

Dokumentární film

Seznam kin

9.11.2017  
Praha | Bio Oko       
web kina          
10.11.2017  Jablonec nad Nisou | Junior   web kina
12.11.2017 Ústí nad Orlicí | Máj web kina
12.11.2017 Olomouc | Metropol web kina
25.11.2017 Bratislava | Nostalgia web kina
28.11.2017 Plzeň | Filmový klub web kina
29.11.2017 Náchod | Vesmír web kina
6.12.2017 Chrudim | FK Chrudim web kina
15.12.2017 Ostrava | Art web kina

Viděli jste už výstavu v kině?

Vložit komentář
Nadpis *
Jméno
Text *